Спалювання сухої трави та листя – шкода довкіллю!

07 04 2020 5Спалювання сухої рослинності, листя та сміття завдає великої шкоди не лише здоров’ю людини, але й довкіллю та може призвести до пожежі.

Під час згоряння рослинних залишків, у повітря вивільняються мікрочастинки диму, до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали та низка канцерогенних сполук.

Так, з тліючого листя й трави, без доступу кисню, виділяється бензопірен, щоздатен викликати онкологічні захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняютьсядіоксини – одні з найотруйнішихдля людини речовин.

Додаткова проблема полягає в тому, що із сухою травою та опалим листям, як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. Тільки при спалюванні поліетиленового пакету, в повітря потрапляє до 70 різноманітних хімічних сполук.

При потраплянні в дихальні шляхи ці речовини досягають найглибших ділянок легень і здатні акумулюватися, викликати загострення хронічних захворювань людей, у тому числі бронхітів, бронхіальної астми та інших хвороб дихальних шляхів, погіршується робота серця, загострюється алергія.

Крім того, спалювання сухої рослинності призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Більше того, щорічне спалювання сухої рослинності та листя спричинює виснаження ґрунту та, відповідно, зменшення врожайності.

Питання спалювання опалого листя регулюються чинним законодавством України. Відповідно до статті 20 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" не допускається спалювання промислових та побутових відходів на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів.

Стаття 12 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" зобов'язує громадян берегти природу, охороняти та раціонально використовувати її багатства.

Відповідно до п.п. 4,2, 9.1.19 «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України» на об’єктах благоустрою зеленого господарства забороняється спалювати листя, суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати інші правила протипожежної безпеки.

За порушення Правил благоустрою передбачена адміністративна відповідальність за ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме накладання штрафу:

- на громадян від двадцяти (340 грн.) до вісімдесяти (1360 грн.) неоподаткованих мінімумів доходів громадян;

- на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти (850 грн.) до ста (1700 грн.) неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 50 Конституції України, що гарантує кожному безпечне для життя й здоров'я навколишнє середовище, кожний з нас має законне право боротися з підпалами.

У разі виявлення таких фактів необхідно звертатися до контролюючих органів, які мають право накладати штрафи за 152 ст. Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Додаткова інформація