Внески сплачені – стаж зараховано!

При зверненні громадян до Пенсійного фонду з питань оформлення пенсій часто виникають питання щодо обчислення страхового стажу. Інколи виявляються факти незарахування деяких періодів до страхового стажу. На сьогодні вже не використовується поняття - безперервний стаж, чинним є лише визначення – страховий стаж.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страховий стаж - це період, протягом якого фізична особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, за який щомісяця сплачувалися до Пенсійного фонду страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня, з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України, то такий місяць повністю зараховується до страхового стажу та заробітна плата за цей місяць враховується для розрахунку пенсії. Але при цьому не слід забувати, що в разі сплати внесків з мінімальної заробітної плати розраховувати можна буде надалі виключно на мінімальну пенсію.

Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, менше мінімального рівня, страховий стаж становить неповний місяць і розраховується пропорційно нарахованої заробітної плати. Розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2016 р. становить 1378,00 грн., отже і розмір мінімального страхового внеску 1378,00 грн.*22%= 303,16 грн., якщо така (або більша, з більшої суми заробітної плати) сума внеску за місяць підприємством сплачена за кожного працюючого в повному обсязі, то до страхового стажу працівникам також зараховано повний місяць.

Нажаль на сьогодні є підприємства, працівникам яких страховий стаж не зараховано за періоди несплати страхових внесків. До переліку таких належать: ПАТ «Кагарлицький цукровий завод»- працівникам не зараховано страховий стаж з травня 2013 р., ТОВ «Теплюкс» -   з липня 2011 р., ПП «Нафтогазінвест» - з листопада 2013 р., ПП «Нафтогазтрейд» - з вересня 2013 р. ТОВ «Русава-К» - з травня 2015 р., ПСП «Переселенське» - з листопада 2014 р. Працівникам вищевказаних підприємств слід мати на увазі цю інформацію і враховувати дані обставини на майбутнє. Навіть запис в трудовій книжці про період працевлаштування та факти нарахування заробітної плати, яка відображена у звітах нічого не варті, якщо підприємство має заборгованість по сплаті внесків. Тож, шановні роботодавці, не обкрадайте своїх працівників та ставтеся відповідально до сплати податків, зокрема страхових внесків до Пенсійного фонду.

Начальник ВППС та КПР                                                   Н.В.Геращенко