Запитання – відповіді для громадян

19 06 2020 3№1 Чи правомірні відрахування з пенсії в розмірі 50% від її суми?

Відрахування з пенсії здійснюються в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов та вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов. Відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з пенсії може бути відраховано не більше як 50% від її розміру на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв’язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.

З решти видів стягнень може бути відраховано не більше як 20% від пенсії.

№2 Із травня 2017 року здійснюю підприємницьку діяльність. За яких умов цей період буде зараховано до мого страхового стажу?

Страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному (соціальному) страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески (єдиний внесок) у сумі не меншій за мінімальний страховий внесок. Із 01.01.2020 мінімальний розмір єдиного внеску, який необхідно сплатити за місяць роботи для набуття страхового стажу, становить 1039,06 грн (22% від мінімальної заробітної плати 4723 грн).

Отже, зарахування до Вашого страхового стажу періоду діяльності як фізичної особи — підприємця можливе за умови сплати єдиного внеску (в сумі не меншій за мінімальний страховий внесок), подання річної звітності та внесення звітних відомостей до реєстру застрахованих осіб.

Дані звітності про дохід підприємця і сплату єдиного внеску надходять у систему персоніфікованого обліку Пенсійного фонду від Державної фіскальної служби та в подальшому використовуються для призначення пенсії, допомоги у звʼязку з безробіттям та інших соціальних виплат.

Звертаємо увагу, що в разі несплати або несвоєчасної сплати єдиного внеску виникає борг. Відповідно період, за який обліковується заборгованість, не буде зараховано до страхового стажу до повного її погашення.

Додаткова інформація